Gāja karsti. Tā varētu raksturot aizvadīto Gada notikumu putnu vērošanā – sacensības “Torņu cīņas 2019”. Šīs ir bijušas ne tikai, iespējams, karstākās sacensības no meteoroloģiskā viedokļa, bet arī uzvarētāju noskaidrošanā (ir pārtraukta vienas komandas uzvaru sērija 5 gadus pēc kārtas) un interesantākā novērojuma noskaidrošanā.
Īsumā par putnu vērošanas sacensībām “Torņu cīņas 2019”:
- uzvaru guva komanda “Saldus un Co” (Jānis Jansons, Māris Jaunzemis, Ainars Mankus, Sandris Rabkevičs) no Mērsraga pļavas torņa novērojot 97 putnu sugas jeb par 50 sugām vairāk nekā torņa vidējais rādītājs;
- otro vietu ieguva komanda “Himantopus fārmklubs” (Ivars Brediks, Edijs Haberkorns, Mareks Kilups, Jānis Ukass) Kaltenes tornī, bet trešo – “Himantopus himantopus” (Ilze Bojāre, Andris Klepers, Ieva Mārdega, Mārcis Tīrums) Kuivižu jeb Randu pļavu tornī, kas bija uzvarējusi 5 iepriekšējos gadus pēc kārtas;
- Tautas klasē uzvarēja komanda “Ruddibena cekullosīte” (Sniedze Kalniņa, Ance Priedniece, Betija Rubene, Elza Zacmane) ar 49 novērotām putnu sugām Engures ezera ornitobāzes tornī;
- par interesantāko novērojumu atzīts komandas “M-ērgļi” 5 stepes liju novērojumi no Kolkas torņa;
- par draudzīgāko komandu atzīta “Naktsputni”, kuri Kaņiera tornī uzņēma 129 apmeklētājus. Pērn šī pat komanda šajā pašā tornī uzņēma 73 apmeklētājus;
- sacensībās piedalījās 74 dalībnieki no 19 komandām – 16 pieredzējušās (torņos pavadot pa 24 stundām) un 3 Tautas klases (4 stundas) komandas. Pērn piedalījās 72 dalībnieki arī no 19 komandām – 15 pieredzējušo un 4 Tautas klases;
- kopā novērtas 198 putnu sugas (pērn – 180);
- kopā 19 komandas torņos uzņēma 372 apmeklētājus (pērn – 314);
- putnu vērošanas sacensības “Torņu cīņas” notika jau 16. reizi;
- nākamās “Torņu cīņas 2020” notiks 2020. gada 16.–17. maijā;
- Gada notikumu putnu vērošanā “Torņu cīņas 2019” organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība sadarbībā ar “3 pavāru restorāns”, karšu izdevniecība “Jāņa sēta”, SIA “Motacilla”, “Swarovski Optik” un Dabas aizsardzības pārvalde.
Kopumā komandām šogad gāja ļoti labi, par ko liecina sasniegtie rezultāti. No 16 komandām 11 novēroja vairāk putnu sugu nekā vidēji katrā tornī ir novērots iepriekš. Līdz ar to var teikt, ka kopumā komandas ir novērojušas vairāk putnu sugu nekā iepriekšējos gadus. Par to liecina arī kopējais novēroto putnu sugu skaits – 198 (pērn – 180).
Cīņa par pjedestālu ar pārmaiņām
Par sacensību “Torņu cīņas 2019” uzvarētāju tika atzīta komanda “Saldus un Co” (Jānis Jansons, Māris Jaunzemis, Ainars Mankus, Sandris Rabkevičs), kas no “troņa” gāza iepriekšējo 5 gadu uzvarētājus – komandu “Himantopus himantopus”. Šogad bija skaidrs, ka lielu lomu rezultātu noteikšanā spēlēs loterijas moments – ļoti lielas iespējas uzvarēt būs komandai, kura izlozēs Mērsraga pļavas torni. Iepriekšējā gadā Mērsraga pļavas tornis pirmo reizi piedalījās sacensībās un tajā esošā komanda (kura piedalījās pirmo reizi) 24 stundu laikā novēroja samērā maz putnu sugu (47). Salīdzinājumam – vēl gadu iepriekš šajā tornī Tautas klases komanda 4 stundu laikā novēroja 46 putnu sugas. Līdz ar to bija skaidrs, ka no šā torņa iespējams novērot krietni vairāk putnu sugu un iespējas uzvarēt būtu pat komandai, kura nav pārāk pieredzējusi. Tas tādēļ, ka par sacensību uzvarētāju tiek atzīta komanda, kura ir novērojusi visvairāk sugu salīdzinājumā ar konkrētā torņa vidējo rādītāju. To arī komanda “Saldus un Co” izdarīja – novērojot 97 putnu sugas, kas ir par 50 sugām vairāk nekā torņa vidējais rādītājs (47). Nākamajā gadā torņa sugu skaits, ar kuru būs jāsacenšas tajā esošajai komandai, būs jau 72 jeb vidējais no 47 un 97. Uzvarētāji balvās saņēma tradicionālo Piebalgas porcelāna fabrikas darināto porcelāna krūzīti ar gada putna – mežirbes – zīmējumu, skaisto Swarovski optik kalendāru un karšu izdevniecības “Jāņa sēta” dabas objektu kartes.
Otro vietu nu jau tradicionāli ieņēma komanda “Himantopus fārmklubs” (Ivars Brediks, Edijs Haberkorns, Mareks Kilups, Jānis Ukass), kura Kaltenes tornī novēroja 105 putnu sugas jeb par 34 vairāk nekā torņa vidējais. Savā ziņā komandai šī ir uzvara, jo galvenais sāncensis šai komandai bija “Himantopus” apvienības pirmā komanda “Himantopus himantopus”, kura iepriekšējos 5 gadus gozējās 1. vietā.
Šogad komanda “Himantopus himantopus” (Ilze Bojāre, Andris Klepers, Ieva Mārdega, Mārcis Tīrums) ieņēma trešo vietu, novērojot tikai par 2 putnu sugām mazāk nekā “Himantopus fārmklubs” salīdzinot torņu vidējos. “Himantopus himantopus” Kuivižu jeb Randu pļavu tornī novēroja 121 putnu sugu jeb par 32 sugām vairāk nekā torņa vidējais. Ņemot vērā rezultātus un komandas iekšējo vienošanos, nākamgad komandas mainīsies nosaukumiem un labāku rezultātu uzrādījusī komanda pārņems nosaukumu “Himantopus himantopus”. Otrās un trešās vietas ieguvēji saņēma Swarovski Optik sarūpētās tuneļšalles.
Neprognozējamais Kolkas tornis
Interesantākā novērojuma titulu saņēma komanda “M-ērgļi” (Jānis Ķuze, Sintija Martinsone, Māris Strazds, Viesturs Vintulis) par 5 stepes liju novērojumiem no Kolkas torņa. Stepes lija ir ne tikai reti novērojams putns, bet prasa arī īpašas zināšanas sugas noteikšanā, jo to var viegli sajaukt ar biežāk sastopamajām lauku un pļavu lijām. Jau vienas stepes lijas novērojums ir īpašs notikums, taču no Kolkas torņa novērotas veseli 5 putni! Kolkas tornis sacensībās piedalījās pirmo reizi un kā atzina komandas pārstāvis Māris Strazds, tas ir ļoti neprognozējams. Pirmās dienas laikā nebija pat 50 sugu, jo apkārtējā ainava ir samērā vienveidīga – priežu mežs un ļoti šaurs skats uz jūru. Situāciju mainīja nākamās dienas rīts, kad uznāca lielas migrācijas vilnis – garām tornim migrēja desmitiem tūkstošiem putnu un vienlaikus torņa apkārtnē uzturējās vairāki tūkstoši žubīšu un citu zvirbuļveidīgo putnu. Līdz ar to izdevās novērot arī 16 dienas un nakts plēsīgo putnu sugas, t.sk. jau iepriekš minētās stepes lijas. Komanda “M-ērgļi” sacensības noslēdza ar 91 novērotu putnu sugu, kas ir par 15 sugām vairāk nekā vidējais rādītājs (Kolkas tornis sacensībās piedalījās pirmo reizi, tāpēc salīdzināšanai tika izmantots visu iepriekšējo rezultātu vidējais rādītājs – 76). Līdz ar to nākamgad atskaites punkts būs šajā gadā uzstādītā latiņa. Komanda ieņēma 6. vietu. Tāds pats sugu sasniegums (+15) bija arī komandai “Kurzemes putni”, taču tā ieņēma 7. vietu, jo vienāda rezultāta gadījumā tiek ņemts vērā pēdējās novērotās sugas reģistrācijas laiks. “M-ērgļi” pēdējo sugu novēroja ātrāk (24 min. pirms sacensību beigām) nekā “Kurzemes putni” (14 min.).
Par interesantāko novērojumu un atraktīvo stāstu komanda “M-ērgļi” saņēma Swarovski Optik sarūpētās cepures ar nagu.
Cīnās arī Tautas klasē
Arī Tautas klasē cīņa bija ne mazāk spraiga un ar 49 novērotām putnu sugām 4 stundu laikā no Engures ezera ornitobāzes torņa uzvarēja komanda “Ruddibena cekullosīte” (Sniedze Kalniņa, Ance Priedniece, Betija Rubene, Elza Zacmane). Tikai par 4 putnu sugām atpalika un otro vietu ieguva komanda “Četras spalvas” (Inese Grīnberga, Tatjana Ignatoviča, Tatjana Joničonoka, Anita Zakse) Daugavgrīvas tornī ar 45 novērotām putnu sugām. Savukārt trešo vietu ieguva komanda “Čivuļi” (Juta Čehoviča, Gundars Čehovičs, Katerina Lucka, Inese Zepa) ar 32 novērotām putnu sugām no Jelvavas Pils salas torņa, kas sacensībās iekļauts pirmo reizi. Jau tradicionāli uzvarētāji Tautas klasē ieguva īpašu putnu vērošanas ekskursiju Edgara Lediņa vadībā, kā arī Swarovski Optik kalendāru. Pārējās Tautas klases komandas saņēma Swarovski Optik sarūpētās piespraudītes.
Draudzīgākais tornis nepārspēts
Par draudzīgāko torni tradicionāli atzīts Kaņiera ezera tornis, kurā cīnījās komanda “Naktsputni” (Mārtiņš Briedis, Edgars Laucis, Edgars Lediņš, Ēriks Tempelfelds) un tornī uzņēma 129 apmeklētājus. Šī komanda draudzīgākās komandas nomināciju saņem otro gadu pēc kārtas, jo arī pērn komanda cīnījās šajā pašā tornī. Lielas apmeklētāju daudzums gan netraucēja novērot arī interesantus putnus, piemēram, 3 lielgalvjus (1 tēviņu un 2 mātītes), kas varētu arī ligzdot šajā vietā. Lielgalvis ir rets ieceļotājs un, iespējams, arī rets ligzdotājs. Kaņiera ezerā novērots katru gadu kopš 2014. gada (pēc putni.lv informācijas). Visas komandas kopā uzņēma 372 apmeklētājus. Draudzīgākā komanda saņēma Swarovski Optik sarūpētās cepures ar nagu.
Rezultātu kopsavilkums
Kopējā rezultātu tabula MS Excel formātā (apkopojis Māris Jaunzemis).
Tiekamies nākamgad
Vairākas komandas savos stāstījumos uzsvēra, ka piedalīsies arī nākamgad, tāpēc sacensības noteikti būs. Arī Tautas klases uzvarētājas izteica vēlmi nākamgad pāriet uz pieredzējušo klasi, kā to jau ir darījušas arī iepriekšējo gadu Tautas klases uzvarētājkomandas. Lēmums par nākamā gada sacensību laiku tika pieņemts demokrātiskā veidā ar dalībnieku balsojumu. Ar 45 balsīm par 16.–17. maiju un 7 balsīm par 23.–24. maiju tika nolemts, ka 2020. gada sacensības notiks 16.–17. maijā.
Agnis Bušs, putnu vērošanas sacensību “Torņu cīņas” koordinators, agnis@putnidaba.lv