2018. gada 19. maija rītā “3 pavāru restorāna” telpās 19 komandas izlozēs torni, uz kuru doties vērot putnu sacensību “Torņu cīņas 2018” ietvaros. Izlozē ir iekļauts 21 tornis – 16 pieredzējušo klasē un 5 Tautas klasē, t.i. par vienu torni vairāk katrā klasē nekā ir komandu. Izloze notiks komandu pieteikšanās secībā. Pēc torņu izlozes komandām ir iespēja samainīties ar torņiem par to savstarpēji vienojoties, kā arī pārlozēt no pāri palikušajiem torņiem.
Komandas
Pieredzējušās komandas sacensībās “Torņu cīņas 2018” pieteikšanās secībā:
1. Himantopus fārmklubs (Ivars Brediks, Pēteris Daknis, Edijs Haberkorns, Mareks Kilups).
2. Himantopus himantopus (Ilze Bojāre, Andris Klepers, Ieva Mārdega, Mārcis Tīrums).
3. Saldus & Co (Jānis Jansons, Māris Jaunzemis, Ainars Mankus, Sandris Rabkevičs).
4. Naktsputni (Edgars Lediņš, Edgars Laucis, Ēriks Dreibants, Ēriks Tempelfelds).
5. Šakāļi (Valts Jaunzemis, Toms Endziņš, Roberts Jansons, Oskars Keišs).
6. Nometnieki (Elvijs Kantāns, Juris Vīgulis, Ģirts Baranovskis, Laura Grīviņa).
7. Kurzemes putni (Ritvars Rekmanis, Sandis Laime, Kristaps Vilks, Uģis Piterāns).
8. Ogoņok (Sergey Kosachev, Maria Tiunova, Nikita Tiunov).
9. Ar Mums Atkal Runā Kaijas (Miks Stūrītis, Arnis Arnicāns, Alexander Borzenko, Dana Heiberga).
10. 4ibisi (Elīze Spridzāne, Toms Kohs, Imants Jakovļevs, Guna Roze).
11. Zaļknābji (Dāvis Ūlands, Mārtiņš Zilgalvis, Mārtiņš Platacis, Marks Lotārs Pupiņš).
12. Ķauķīši (Gunita Kalniņa, Jānis Zariņš, Margarita Baltā, Paula Zariņa).
13. Sikspārņi (Normunds Kukārs, Ilze Čakare, Kārlis Freibergs, Ilze Brila).
14. M-ērgļi (Jānis Ķuze, Sintija Martinsone, Māris Strazds, Viesturs Vintulis).
15. Pupuķotājas (Sandra Platniece, Baiba Kaškina, Ieva Segliņa, Anta Saleniece).
Tautas klases komandas sacensībās “Torņu cīņas 2018” pieteikšanās secībā:
1. Spectatores avem (Elīna Zālīte, Vita Sīmane, Raimonds Sīmanis, Andris Grīnbergs).
2. Negredzenotie (Madara Ozola, Daira Sosnare, Imants Ostašs, Ivo Zālītis).
3. Cēsu putnu grupa/Trulītes (Ilona Gaile, Agnese Gaile, Ieva Šnepste, Dace Rukšāne).
4. Ruddibena cekullosīte (Betija Rubene, Elza Zacmane, Sniedze Kalniņa).
Torņi
Par to, kurus torņus iekļaut sacensību izlozē, tika veikta aptauja starp dalībniekiem un konsultējoties ar pieredzējušākajiem putnu vērotājiem. Daudzi putnu vērošanas torni ir putniem bagātās vietās, taču daļa tomēr ir ne tik ļoti interesantās vietās. Tāpat arī torņu konstrukcija ne vienmēr ir piemērota, lai tajā uzturētos 24 stundas.
Torņu karti skatīt lapas sadaļā KARTE.
Pieredzējušo (24h) klasē iekļautie torņi sacensībās “Torņu cīņas 2018”:
Kuivižu jeb Randu pļavu (3 pavāru restorāna) tornis
Kaņiera (Motacillas) tornis
Kaņiera pilskalna (Swarovski optik) tornis
Dvietes Austrumu (II) tornis
Dvietes Rietumu (I) tornis
Engures ez. Ziemeļu tornis
Lubāna Zvidzes kanāla tornis – tiks precizēts atkarībā no pašvaldības atbildes
Lubāna D dambja (Jāņa sētas) tornis
Sātiņu tornis
Sedas (I) tornis
Burtnieku poldera tornis
Kaltenes tornis
Mērsraga bākas tornis
Burtnieku Vīsraga tornis
Dunduru pļavu tornis
Mērsraga pļavas tornis
Tautas (4h) klasē iekļautie torņi sacensībās “Torņu cīņas 2018”:
Daugavgrīvas tornis
Slampes kurgāna tornis-platforma
Slokas ezera tornis
Engures ez. ornitobāzes tornis
Ķengaraga (Draugiem.lv) tornis
Aptauja starp sacensību dalībniekiem par sacensībās iekļaujamajiem torņiem izvērtās gana interesanta un nebija pavisam viennozīmīgi vērtējama. Piemēram, pieredzējušo klases aptaujā tika iekļauts arī Engures ezera ornitobāzes tornis, kura apkārtē ir novērojamas interesantas putnu sugas, taču pēc kostrukcijas nav pārāk piemērots sacensībām 24 stundu garumā (uz augšējās platformas nav iespējams uzturēties vairākiem dalībniekiem ar teleskopiem). Lai arī šis tornis pēc vērtējuma kotējās augstāk nekā pāris citi torņi, tomēr tas tika iekļauts Tautas klasē tieši torņa kostrukcijas nepiemērotības dēļ pieredzējušo (jeb 24h) klasei.
No jaunajiem torņiem bez diskusijām tika iekļauts Sātiņu tornis – tā konstrukcija atbilst laba putnu vērošanas torņa priekšrakstiem (ir labi pārredzama apkārtne, ir stabils, vienlaikus var uzturēties visi komandas biedri utt.), kā arī Sātiņu dīķi ir labi atzīta putnu vērotāju vidū. Citādāks viedoklis bija par Mērsraga pļavas torni, kas pērn tika iekļauts Tautas klasē. Tā reitings nav tik augsts, kas, iespējams, saistīts ar nepietiekamo pieredzi no šā torņa. Paša torņa kostrukcija ir ļoti laba, taču torņa apkārtne neesot pati piemērotākā – tornis ir niedrāja/pļavas vidū, jūra ir patālu un līdz kokiem arī ir kāds gabaliņš. Tomēr Tautas klases pieredze rāda, ka no torņa var piefiksēt gana pieklājīgu sugu sarakstu un, iespējams, šā torņa reitings pēc sacensībām tikai pieaugs. Dalībnieki joprojām ir skeptiksi par Liepājas torņu iekļaušanu sacensībās. Liepājas ezers pats par sevi ir ļoti interesanta putnu vērošanas vieta, tomēr skepsi raisa torņu atrašanās pilsētā un līdz ar to arī lielā apmeklētāju plūsma, kas novērš uzmanību no pašas putnu vērošanas. Jāpiebilst gan, ka Kaņiera tornis tradicionāli ir ļoti apmeklēta vieta un parasti iegūst “Draudzīgākā torņa” statusu, taču komandai “Himantopus himantopus” tas netraucēja iegūt uzvaru 2017. gada sacensībās. Līdz ar to, iekļaujot sacensībās Liepājas torni, vairs nebūtu skaidrs, kurš iegūs “Draudzīgākā torņa” nomināciju. Liepājas ezera Golodova dambja tornis gan varētu arī nebūt pārāk piemērots, lai tajā uzturētos 24 stundas dēļ tā novietojuma – tornis atrodas gandrīz ezera vidū un tajā pastāvīgi pūš vējš, kā arī grūti konstatēt citas sugas, kas nav tieši saistītas ar ezeru. Tāpat dalībnieki ir uzmanīgi pret jaunām platformām – piemēram, Slampes kurgāna tornis-platforma atrodas biotopu daudzveidīgākā vietā nekā netālu esošais Dunduru pļavu tornis, taču ir krietni zemāk novērtēts. Tomēr ir pieņemts lēmums, ka šis tornis-platforma ir iekļaujams Tautas klasē kā alternatīva samērā augstu novērtētajam Dunduru pļavas tornim, kas iekļauts pieredzējušo klasē.
Rezultātu skaitīšana
Sacensību uzvarētājs Tautas klasē tiek noteikts vienkārši – tā ir komanda, kura 4 stundu laikā ir novērojusi visvairāk putnu sugu no izlozētā torņa. Ar pieredzējušo klasi ir nedaudz citādāk – par uzvarētāju tiek atzīta komanda, kura ir novērojusi visvairāk putnu sugu salīdzinājumā ar konkrētā torņa vidējo iepriekšējās sacensībās novēroto putnu sugu skaitu. Tas tāpēc, ka katrā vietā atšķiras iespējas novērot dažādas putnu sugas. Piemēram, Kuivižu jeb Randu pļavu tornī parasti tiek novērotas visvairāk putnu sugas neatkarīgi no komandas, kura tajā piedalās. Tas ir arī vienīgais tornis, kurā novērots vairāk par 100 putnu sugām – 2006. gadā 114 sugas, bet 2016. un 2017. gadā – 102 putnu sugas.
Šogad komandas mēģinās pārspēt šādus torņu vidējos sugu skaita rādītājus:
Agnis Bušs, putnu vērošanas sacensību “Torņu cīņas 2018” koordinators, agnis@putnidaba.lv